Jaki materac do łóżka wybrać? Poznaj rodzaje materacy do spania!
Jaki materac do łóżka wybrać? Poznaj rodzaje materacy do spania!

Wygodny materac do spania to podstawa zdrowego oraz efektywnego snu. Warto więc szczególnie przyłożyć się do wyboru takiego posłania, które nie tylko zagwarantuje Ci komfortowy sen, ale również regenerację organizmu. Zastanawiając się, jaki materac do sypialni wybrać, łatwo pogubić się w szerokiej ofercie sklepów, dlatego postaramy się ułatwić Twój wybór. Poznaj rodzaje materacy do sypialni!

Materace do sypialni – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Wygodne oraz zdrowe materace sypialniane powinny być wykonane z bezpiecznych i trwałych materiałów. Na największą uwagę zasługują materace zrobione z przewiewnego lateksu oraz pianki termoelastycznej. Są one nie tylko wytrzymałe, ale również wygodne. Jednak niestety nie należą do najtańszych.

Z nieco niższej półki cenowej poleca się materace do spania wykończone piankami wysokoelastycznymi, odznaczające się zadowalającą trwałością oraz elastycznością. Przed zakupem warto jednak zwrócić uwagę na ilość, grubość i budowę poszczególnych warstw materaca. Zazwyczaj rdzeniem jest tutaj standardowa pianka, sprężyny kieszeniowe lub bonellowe obłożone materiałem piankowym w opcji jedno- lub dwustronnej. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie więc zdecydowanie się na materac o jak najgrubszej warstwie z pianki, co zapewnia komfortowy sen.

Materace kieszeniowe na łóżko

Materace kieszeniowe na łóżka sypialne swoją nazwę zawdzięczają umieszczeniu każdej sprężyny w osobnej, materiałowej kieszonce. Taka technika pozwala uniknąć odgłosów uginających się pod ciężarem ciała sprężyn, co dla wielu osób bywa bardzo irytujące. Materiał okalający sprężyny dobrano tak, aby zagwarantować materacowi sprężystość oraz niezakłócone uginanie się poszczególnych elementów. Rozwiązanie to sprawia więc, że taki materac na łóżko idealnie dopasowuje się do kształtu ciała użytkownika za sprawą właściwej elastyczności punktowej.

Zaletą materacy kieszonkowych są ich właściwości rehabilitacyjne odpowiedzialne za rozluźnienie mięśni i poprawę krążenia krwi, przewiewność, elastyczność, stosunkowo niska cena oraz ciche użytkowanie. Istotną wadą materaca jest natomiast jego duża waga oraz skłonność do przecierania się kieszonek po kilku latach użytkowania.

Materace bonellowe sypialniane

Nieco innymi właściwościami charakteryzują się materace bonellowe, które wyróżniają się tzw. sprężystością progresywną. W tym przypadku sprężyny połączone są ze sobą drutem, przez co niewielkie obciążenie wywołuje nieznaczny opór sprężyn. Natomiast analogicznie zwiększony nacisk, podwyższa siłę wypierania. Zaletą takiej budowy jest więc uniwersalność, ponieważ sprawdzi się ona u osób o różnej masie ciała. Materace bonellowe do łóżek są również bardzo trwałe i lekkie, a jednocześnie nie są zbyt kosztowne. W praktyce jednak materace te nie są zbyt wygodne dla osób bardzo lekkich i dzieci, a przy konstrukcji dwuosobowej istnieje ryzyko zsuwania się w kierunku zagłębienia wyleżanego przez osobę cięższą.

Materac piankowy na łóżko

Znacznie nowocześniejsze oraz bardziej zaawansowane technologicznie są materace piankowe. Pianka wysokoplastyczna oraz termoelastyczna charakteryzuje się niejednorodną strukturą, przypominającą nieco gąbkę morską, która pobudza krążenie krwi. Materace łóżkowe z pianek termoplastycznych umożliwiają jednak dostosowywanie swojej elastyczności do temperatury, co pozwala idealnie dostosować się do kształtu ciała.

Nowoczesna pianka ma bardzo dużo zalet, a najważniejszymi z nich jest lekkość, przewiewność oraz właściwości antyalergiczne. Materace te należą do jednych z najbardziej higienicznych, a ich sterylizację można przeprowadzać za pomocą pary wodnej. Są one również bardzo trwałe. Szacuje się, że po 10 latach użytkowania odkształcają się jedynie w 10%. Materace piankowe zaleca się u osób narażonych na odleżyny, chorych ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów, kręgosłupa i kończyn, przy schorzeniach reumatycznych, złamaniach oraz wadach postawy. Ich zakup powinny jednak lepiej przemyśleć osoby intensywnie pocące się podczas snu, ponieważ wysoka izolacja termiczna stanowi dodatkowe źródło ciepła.

Materace lateksowe dla alergików i nie tylko

Materace lateksowe charakteryzują się doskonałą wentylacją, trwałością oraz elastycznością punktową. Dzięki temu idealnie sprawdzą się ze stelażami o większym koncie łamania płaszczyzny. Lateks równomiernie podpiera całe ciało podczas snu oraz dopasowuje się do każdej pozycji. Warto jednak zwrócić uwagę na dostosowanie materaca do swojej masy ciała, aby można było przez wiele lat cieszyć się wygodnym snem.

Materace lateksowe są bardziej sprężyste niż z pianki poliuretanowej, dzięki czemu zalecane są osobom wymagającym rehabilitacji. Dodatkowo można je dezynfekować parą wodą oraz użytkować podczas alergii. Materacy nie zaleca się jednak osobom uczulonym na lateks.

Wybierając materac, rozważ dokładnie wszystkie swoje potrzeby. Dzięki temu dokonasz odpowiedniego wyboru materaca dla siebie!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl