Komfortowe i funkcjonalne – łóżko tapicerowane w Twojej sypialni
Komfortowe i funkcjonalne – łóżko tapicerowane w Twojej sypialni

Każdy wie, jak ważny jest sen. Odpoczynek nie tylko regeneruje siły, odświeża umysł oraz poprawia pamięć i koncentrację, ale także – jak wykazały liczne badania, wpływa na odporność organizmu i zdrowie psychiczne.

Jak w takim razie wybrać funkcjonalne łóżko, zapewniające maksimum spokoju i wygody? Czym się kierować?

Po pierwsze: szerokość łóżka

Dla komfortu odpoczynku niezwykle ważna jest szerokość łóżka – jednoosobowe powinny mieć około 90 cm, zaś dwuosobowe 160 cm szerokości. Jednak, ponieważ w mieszkaniach często pojawia się problem niewielkiej przestrzeni do zagospodarowania, przyjmuje się, że optymalna szerokość łóżka pojedynczego wynosi 80 cm, natomiast podwójnego 140 cm. Pewne ograniczenia można również pokonać, wybierając modele kontynentalne zamiast ramowych, które potrzebują nieco więcej miejsca przy ekspozycji.

Po drugie: odpowiedni zagłówek

Odpowiednio dopasowany zagłówek może być nie tylko elementem estetycznym łóżka, ale również wpływać na jego wygodę. Standardowa wysokość zagłówka wynosi 31 cm, maksymalna zaś nie powinna przekraczać 61 cm. Wybór wysokości zagłówka zależy jednak od wysokości stelaża i materaca, a także naszych preferencji – kwestii estetycznych i założeń aranżacyjnych sypialni.

Po trzecie: wysokość ramy

Na komfort spania duży wpływ ma wysokość ramy łóżka. Przyjęło się, że materac powinien leżeć na wysokości 30-50 cm od podłogi. Wysokość tę można jednak modyfikować w zależności od własnych preferencji, a także wzrostu, kondycji kręgosłupa, a nawet wieku użytkownika łóżka.

Łóżka tapicerowane z materacem mogą być meblem jednorodnym lub umożliwiać cykliczną zmianę materaca. Warto jednak wybrać model łóżka z materacem nakładanym, ponieważ może mieć to wpływ na większy komfort i higienę snu.

Należy również pamiętać, że wysokość ramy ma duże znaczenie dla pojemności przestrzeni do przechowywania, w łóżkach tapicerowanych z pojemnikami na pościel.

Po czwarte: rodzaj łóżka

Rodzaj łóżka powinien być dobrany do preferencji użytkownika. Z reguły łóżka drewniane pasują do wnętrz klasycznych, metalowe do nowoczesnych, minimalistycznych i retro, a proste wykończenia łóżek tapicerowanych do wnętrz utrzymanych w stylistyce glamour, w których liczą się nieoczywiste połączenia faktur.

Łóżka tapicerowane mają tę zaletę, że dobierając odpowiednią tkaninę tapicerską, możemy je komponować z dowolnymi dodatkami, praktycznie w każdym stylu wnętrz, co daje niesamowity komfort aranżacyjny. Bogata gama kolorystyczna i różnorodne faktury tkanin, pozwalają dopasować łóżko tapicerowane do wnętrza tradycyjnego, nowoczesnego, minimalistycznego czy skandynawskiego i w każdym wypadku uzyskać wyjątkowy efekt.

Po piąte: funkcja przechowywania

Łóżka tapicerowane mają tę ogromną zaletę, że zazwyczaj wyposażone są w pojemnik na pościel. Powierzchnia o wysokości co najmniej 30 cm pozwala łatwo i szybko uporządkować przestrzeń. Łóżka z funkcją przechowywania zapewniają nie tylko komfort snu, ale również praktyczną przestrzeń do przechowywania pościeli lub innych rzeczy przydatnych w sypialni, jak chociażby dodatkowe koce bądź poduszki. Wybierając łóżko do sypialni z miejscem do magazynowania, zyskujemy wielofunkcyjny mebel.

Po szóste: dopasowane do użytkownika

Dla wszystkich niezwykle istotna jest wygoda podczas wypoczynku. Łóżka dla dzieci i osób starszych powinny jednak spełniać dodatkowe funkcje.

Łóżka seniorów powinny być odpowiednio wysokie i dostatecznie szerokie. Najważniejszy jest materac, który powinien zapewniać pełen komfort snu. Dobrym pomysłem będzie wyposażenie łóżka w materac lateksowy lub termoelastyczny, dobrze dopasowujący się do ciała. W wielu wypadkach niezwykle praktycznym rozwiązaniem jest możliwość montowania barierek zabezpieczających oraz użycie do tapicerowania materiału odpornego na zabrudzenia.

Równie dobrze dobrane powinno być łóżko dziecięce. Mebel musi być wygodny, estetyczny, bezpieczny, a także wykonany z naturalnych lub przyjaznych dla zdrowia materiałów. Najmniejsze łóżka dla dzieci mają wymiary 100/60 cm, największe zaś 200/90 cm. W pokojach dziecięcych dobrym rozwiązaniem mogą okazać się łóżka z funkcją przechowywania, które pomieszczą pościel lub zabawki.

Dlaczego łóżka tapicerowane?

Łóżka tapicerowane są przede wszystkim komfortowe i funkcjonalne. Dodatkowo ze względu na szeroki wybór wzorów i kolorów, zapewniają duże możliwości aranżacyjne, a dzięki zastosowaniu odpowiednich tkanin tapicerskich, pozwalają stworzyć niepowtarzalny klimat.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl