Jak materac do spania gwarantuje dobre zdrowie?
Jak materac do spania gwarantuje dobre zdrowie?

Prowadzony przez większość z nas aktualny tryb życia stanowi znaczne obciążenie dla kręgosłupa. Wiele osób pracuje w ciągłym stresie przed komputerem oraz prowadzi siedzący tryb życia, co często skutkuje bólem pleców, utrudniającym codziennie funkcjonowanie. Problemowi temu można jednak zapobiec, wprowadzając więcej aktywności fizycznej do swojego planu dnia, a także wybierając dobre materace do spania. Zdrowy sen to w końcu podstawa codziennej efektywności. Jak wybrać więc najlepszy materac do sypialni? Podpowiadamy.

Dlaczego zdrowy sen jest tak ważny?

Zdrowy sen to szansa na regenerację organizmu oraz odpoczynek mięśni, kości i stawów. Nie inaczej jest w przypadku kręgosłupa, który stanowi stelaż ludzkiego ciała. Spanie na wersalce lub kanapie nie może jednak zagwarantować komfortowej pozycji ciała. Szybko skutkuje to złym samopoczuciem w ciągu dnia, bólami głowy, drętwieniem rąk, bólem krzyża i odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a nawet zaburzeniami ze strony układu krążenia. Efekt? Poranne rozbicie w połączeniu z obolałym ciałem już na początku dnia stawia nas na przegranej pozycji. Nie warto więc ryzykować snu na niedopasowanych do swoich potrzeb meblach, ponieważ tylko materace najlepszej jakości są w stanie zaoferować nam efektywny i zdrowy sen.

Dobry materac do łóżka – zadbaj o właściwe podparcie

Najlepsze materace do spania gwarantują równomierne podparcie ciała, co istotnie wpływa na zmianę napięcia mięśniowego podczas snu i rozluźnienie mięśni w okolicy kręgosłupa, nóg, rąk, miednicy oraz ramion. Brak jakichkolwiek dodatkowych napięć wynikających z nieprawidłowej pozycji ciała podczas snu zapewnia spokojniejszy oraz bardziej wydajny sen.

Podczas nocnego wypoczynku najbardziej zalecana jest prosta pozycja ciała. Jednak ciężko znaleźć osobę, która jest w stanie przespać na plecach całą noc. To właśnie dlatego tak bardzo istotna jest zdolność materaca do właściwego, równomiernego podparcia ciała bez względu na pozycję, jaką aktualnie przyjmujesz.

Materace – najlepsze twarde czy miękkie?

Polecane materace do spania powinny mieć również odpowiednią twardość. Przez wiele lat uważano, że tylko materace twarde są w stanie zapewnić właściwy sen. Jednak rozwój technologii produkcji materacy sprawił, że dziś sytuacja ta wygląda nieco inaczej.

Dlaczego dostosowanie twardości do swoich potrzeb jest tak istotne? Fakt ten wiąże się z fazami snu, a konkretniej najważniejszą fazą REM, podczas której ciało odpoczywa oraz regeneruje się, dzięki rozluźnieniu mięśni. Fakt ten wiąże się ze swego rodzaju utratą naturalnej podpory kręgosłupa, dlatego tak istotna jest odpowiednia twardość materaca. Śpiąc na źle dopasowanym podłożu, można narazić się na ból karku, ramion i pleców oraz deformacje układu kostno-mięśniowego oraz wynikające z nich choroby.

Twardość materaca uzależniona jest od gęstości pianki oraz grubości zastosowanych sprężyn. Im są one grubsze, tym materac jest twardszy. Zdaniem specjalistów najlepszym wyborem są jednak posłania średnio-twarde, które dostosowują się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Przed zakupem materaca warto więc wypróbować różne modele, aby wybrać ten najodpowiedniejszy dla siebie. Najwygodniejszy materac posiada sprężyny kieszeniowe o 9 strefach twardości, które na bieżąco regulują właściwy poziom nacisku. Rozwiązanie to świetnie sprawdzi się więc u osób, które narzekają na częste bóle kręgosłupa.

Dobre materace do sypialni – jakie wybrać wypełnienie?

Tradycyjne materace sprężynowe, nazywane też bonellowymi, częściowo zastąpiono znacznie nowocześniejszymi i przede wszystkim – trwalszymi materiałami. Zdarzało się, że sprężyny z czasem stawały się zbyt luźne lub zbyt twarde, co utrudniało wygodny sen i właściwe ułożenie kręgosłupa. Nowoczesne materace z pianki termoelastycznej wraz z regulowanym stelażem tworzą duet idealny, który likwiduje problem punktowego nacisku. Pianka dzięki swoim właściwościom termoelastycznym dostosowuje się do kształtu ciała, jednak nie ugina się nadmiernie pod jego ciężarem. Dla osób, które cierpią na bóle pleców, będzie to więc najwygodniejszy materac.

Jaki jest jednak najlepszy materac dla alergików? W tym przypadku świetnie sprawdzają się lateksowe wkłady, które mają nie tylko właściwości antyalergiczne, ale również antygrzybiczne. Ich główną cechą jest również zredukowana ilość pochłanianego kurzu. Lateks sprawdzi się dodatkowo u osób, które mają tendencję do nocnego pocenia się. Specjalna struktura materaca sprawia, że materiał przepuszcza powietrze, co gwarantuje właściwą wentylację. Pozwoli to uniknąć Ci niechcianych pobudek w ciągu nocy.

Zadbaj o swój komfortowy sen, wybierając odpowiedni materac dla siebie!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl