Produkt dnia
Narożnik ZEUS
Narożnik ZEUS
788,00 zł
Narożnik MERCURY
Narożnik MERCURY
1 588,00 zł
Narożnik Soprano M11
Narożnik Soprano M11
5 799,00 zł
Narożnik Vintage M2
Narożnik Vintage M2
4 299,00 zł
Narożnik Vintage H1
Narożnik Vintage H1
2 399,00 zł
Blog chmura tagów
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Sofy i wersalki – na czym polega różnica?

Sofy i wersalki – na czym polega różnica?

Meble wypoczynkowe to spora rodzina produktów. Choć służą do tego samego, czyli właśnie wypoczynku, często mają nieco inne funkcje, różnią się rozmiarami, kształtami i częściowo także przeznaczeniem. Dobrym przykładem są tutaj sofy i wersalki. W Polsce obie nazwy są często używane zamiennie dla określania tego samego mebla. Na czym więc polega różnica? Przeczytaj.

 

Sofy i wersalki – prawie to samo

Jednak „prawie” - jak głosi popularna reklama, robi różnicę. Sofy i wersalki nie powinny być ze sobą mylone, chociaż oba meble, w gruncie rzeczy, służą do tego samego. Skąd więc inne nazwy? Już wyjaśniamy.

Zacznijmy od wersalki. Osoby urodzone po roku 1989 pewnie w ogóle nie wiedzą, czym ona właściwie jest. Jednak w poprzednim ustroju większość polskich rodzin miała w swoich domach właśnie takie meble. Wersalka to potoczna nazwa dla rozkładanej kanapy z funkcją spania. Dlaczego akurat „wersalka”?

Oczywiście chodzi o skojarzenie z Wersalem, czyli synonimem wysokiego komfortu. Ta nazwa została wymyślona nieco na przekór, ponieważ dawne wersalki z luksusem miały niewiele wspólnego. Zapewniały jednak niezbędny poziom wygody, a przede wszystkim idealnie trafiały w potrzeby ówczesnych Polaków.

Kilkadziesiąt lat temu na porządku dziennym było wykorzystywanie dużego pokoju jako sypialni. Wynikało to z tego, że mieszkały ze sobą rodziny wielopokoleniowe. Młodych ludzi nie było stać na zakup własnego M, dlatego zostawali z rodzicami lub teściami. Wersalka była zatem niezbędna.

 

Czasy się zmieniły

Problem braku funduszy na zakup mieszkania rozwiązały kredyty. Młodzi ludzie, którzy wkraczają w dorosłość, nie chcą już mieszkać tak, jak ich rodzice. Nie wyobrażają sobie, aby duży pokój pełnił jednocześnie funkcję salonu i sypialni. Dlatego termin „wersalka” został zamieciony pod dywan historii, a zamiast tego mówimy o sofach.

 

Warto wiedzieć

Historycznie sofa pochodzi z Turcji. Był to mebel wykorzystywany przez sułtanów, a później także zamożną część społeczeństwa, który charakteryzował się miękkim siedziskiem, oparciem oraz poduszkami w kształcie wałków.

 

Sofa to termin bardzo uniwersalny. Kojarzy się z czymś komfortowym, eleganckim – dlatego w branży meblarskiej rzadko używa się określenia „kanapa”, choć de facto jest to praktycznie ten sam mebel.

Oczywiście współczesne sofy także często są wyposażone w funkcję spania oraz skrzynię,w której można przechowywać pościel. Pod tym względem mebel nawiązuje do klasycznej wersalki. Jego wygląd znacznie bardziej pasuje jednak do obecnych wymagań stylistycznych. Sofa jest meblem  reprezentacyjnym, a jednocześnie zachowuje swoją funkcjonalność i gwarantuje wysoki komfort użytkowania. Dlatego jest dużo lepszym wyborem do współczesnych salonów.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl