Sofa – niska cena to nie wszystko!

Czy można kupić sofę za 300 złotych? Można. Można jednak i taką za 10.000 złotych. Ta różnica cenowa praktycznie zawsze ma swoje uzasadnienie, z czego warto zdawać sobie sprawę. W Polsce jest duży popyt na tanie meble, jednak osoby, które je kupują muszą się liczyć z tym, że taki produkt nie będzie prezentować zbyt wysokiej jakości. Czym zatem powinna się charakteryzować porządna sofa? Niska cena to ostatnia rzecz, na którą należy zwracać uwagę.

 

Tania sofa, czyli co kryje niska cena?

Na pierwszy rzut oka tania sofa niekoniecznie bardzo różni się od takiej ze średniej półki cenowej. Wystarczy jednak przyjrzeć się jej dokładnie, aby zrozumieć, na czym producentowi udało się zaoszczędzić. Pierwszym elementem wpływającym na obniżenie ceny mebla jest materiał obiciowy.

Oczywiście nie każdego stać na sofę z naturalnej skóry czy alcantary. Jednak różnice jakościowe występują nawet wśród teoretycznie takich samych materiałów. Wystarczy porównać chociażby welur zastosowany do obicia taniej sofy z tym, którego użyto do wykończenia nieco droższego mebla, aby od razu wyczuć różnicę. Pierwszy materiał jest wyraźnie cieńszy, pojawiają się na nim przebarwienia i przetarcia. Można mieć pewność, że taki mebel nie przetrwa próby czasu i za maksymalnie kilka lat będzie wymagać renowacji lub wymiany.

Kolejną kwestią jest konstrukcja mebla. To elementy drewniane w dużej mierze decydują o tym, jak trwała będzie sofa. Niska cena zawsze znajduje uzasadnienie w jakości konstrukcji, która została wykonana ze znacznie cieńszych płyt i listew. Efekt? Intensywnie użytkowana sofa po pewnym czasie zaczyna się dosłownie rozpadać, a jej przesunięcie z miejsca na miejsce grozi np. rozwarstwieniem się skrzyni.

Duże pole do szukania oszczędności jest w przypadku sof z funkcją spania. Stosowanie najtańszych mechanizmów skutkuje tym, że uchwyty puszczają, a rozłożenie mebla staje się niemożliwe. Częstym problemem jest także zapadanie się podłogi skrzyni na pościel.

Oczywiście najtańsze sofy są produkowane szybko, bo tylko wtedy można na nich zarobić. Efektem są nierówne ściegi, brzydko leżący materiał, skrzypienie. Taki mebel jest także po prostu niewygodny, a w dodatku siedzisko szybko się zapada, co uniemożliwia komfortowe korzystanie z sofy.

 

Wniosek?

Jest takie powiedzenie: „Kto tanio kupuje, dwa razy kupuje.” Znakomicie sprawdza się ono w przypadku mebli wypoczynkowych. Oczywiście nie jest tak, że dobrą jakość prezentują wyłącznie najdroższe produkty. Spokojnie można znaleźć znakomicie wykonane sofy, narożniki czy fotele także na średniej półce cenowej.

Przed zakupem nie należy jednak skupiać się wyłącznie na cenie. Sofy nie kupuje się na rok czy dwa. Ma ona służyć znacznie dłużej, dlatego warto zwracać uwagę przede wszystkim na jakość wykonania, zastosowany materiał obiciowy i renomę producenta.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl